פסיכולוגיה חוויתית

קורס "טעימות" והכרות חווייתית עם תחום הפסיכולוגיה, לילדים ונוער (כיתות ה'-ח'). התחומים העיקריים שילמדו הינם פסיכולוגיה קוגנטיבית וחברתית, כבסיס להבנת האופן בו אנו חושבים ופועלים, עם הצצות לתחומי הפסיכולוגיה ההתפתחותית, הפיזיולוגית, פסיכולוגיה של צרכנות ועוד .כל השעורים מועברים בצורה של התנסות מתוכה לומדים את הרעיון, המחשה של ניסויים מפורסמים בפסיכולוגיה בכיתה.

נושאים מרכזיים:

1. זיכרון- כיצד הוא פועל? כמה אנו יכולים לזכור? טכניקות זכירה מדליקות ויעילות.
2. תפיסה- כיצד אנו תופסים את העולם בחושינו? קליטה ועיבוד ויזואליים, אשליות חזותיות כדרך ללמוד מתוך "כשלים" על אופן פעולת המערכת.
3. קשב- כיצד עובד הקשב שלנו? ניסויים משעשעים על היעדר קשב ועל אופן פעולתו.
4. קבלת החלטות ופתרון בעיות- כיצד ניגשים לבעיה, באיזה סגנון אני פותר בעיות? האם ניתן לקבל החלטות באופן רציונלי ומחושב לחלוטין? מה ההשפעה של זה?
5. התפתחות החשיבה- כיצד מתפתחות היכולות הקוגניטיביות בינקות ובילדות? כיצד ילדים מבינים שהאחר אינו חווה וחושב בדיוק כמותם? כיצד לומדים ומבינים את האופן בו פועל העולם (למשל באיזה גיל מבינים שכלי גבוה וצר אינו מכיל יותר מים מכלי נמוך אך רחב?).
6. אינטליגנציה- מהי וכיצד מודדים אותה? סוגי אינטליגנציות, התנסות במטלות למדידת אינטליגנציה כמו "פסיכומטרי לילדים"
7. פסיכולוגיה חברתית- מה באמת משפיע על הבחירות וההתנהלות שלנו? כיצד עמדות ונורמות משפיעות עלינו? כיצד משפיעה קבוצה על חבריה? מהם התהליכים שמתרחשים בקבוצה?
8. צרכנות- תפיסה בלתי מודעת, טכניקות שכנוע פיתוח מוצרים בהשפעת הידע הקוגניטיבי הקיים- הנדסת אנוש.
9. רגשות- מהם רגשות? מתי וכיצד הם מתפתחים? האם הם אוניברסליים? רגש כמשפיע על קוגניציה והחלטות וקוגניציה כמשפיעה על פירוש הרגש.